Woda źródłem życia

Opublikowano: 2020-05-08 20:49, Numer artykułu: 26864 , Autor: T.K.

W związku z kwietniowym tematem „Woda źródłem życia”, dzieci obejrzały film edukacyjny dotyczący oczyszczalni ścieków – jaką drogę musi przebyć kropelka wody, która trafia do naszych domów. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób stworzyć własną oczyszczalnie ścieków, żeby zobaczyć, czy naprawdę jest to możliwe, aby z brudnej wody uzyskać czystą. Projekt mający na celu to doświadczenie, był propozycją dla osób chętnych, jednak spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i ich rodziców. Efekty można zobaczyć na podstawie nadesłanych zdjęć.

Wielkie brawa dla dzieci z klasy 1b i ich rodziców!

Instrukcja do wykonania domowej oczyszczalni ścieków:

Do wykonania takiego eksperymentu potrzebujemy:

1. Plastikową butelkę (odcinamy denko)

2. Pusty słoik, który będzie służył jako podstawka.

3. Wkłady filtru: kamienie, piasek, (dodatkowo żwir – jako element pośredni), gaziki (gumki do montażu)

4. Ścieki (brudna woda)

Wylot butelki zasłaniamy gazą i mocujemy za pomocą gumki. Z drugiej strony wylotu butelki wkładamy gaziki, jako ostatni najbardziej dokładny element filtra. Butelkę ustawiamy w słoiku. Wrzucamy piasek (najlepiej wcześniej przepłukany). Następnie opcjonalnie żwir i na koniec kamienie. Wlewamy ścieki przez filtr i obserwujemy, porównując przefiltrowaną wodę ze ściekami.

Powodzenia!