Biblioteka

Opublikowano: 2020-03-26 17:07, Numer artykułu: 23422 , Autor: T.K

BIBLIOTEKI CYFROWE


Na czas zamknięcia szkół jednym z zadań biblioteki jest wskazanie uczniom zastępstwa, gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiam Wam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

 

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

 

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

 

ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

 

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Empik Premium ( bezpłatnie przez 60 dni) - informowałam już o niej
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?

 

1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
4. Aktywuj usługę Empik Premium.
5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.
Publio - darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

 

Nexto
Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.
AUDIOBOOKI

 

Polska-Poezja.pl
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

 

Spotify
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

 

Audio-Bajki.pl
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

 

Bajkowisko.pl
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

 

Polskie Radio Dzieciom
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
ŻYCZĘ WAM WIELU NIEZAPOMNIANYCH WRAŻEŃ :)

 


 

BIBLIOTEKA W CZASACH KORONAWIRUSA

 

 

Chociaż biblioteka szkolna zawiesiła działalność, to pragnę, abyście w ten wyjątkowy czas się nie nudzili. By po lekcjach, które przeprowadzą z Wami Wasi nauczyciele, czekały na Was ciekawe zajęcia. Będę zamieszczać w dzienniku informacje. Podam Wam tytuły ciekawych pozycji, napiszę, gdzie szukać książek online. No i oczywiście przygotuję krzyżówki, byście mogli się sprawdzić i ocenić, ile zapamiętaliście z treści przeczytanej książki. Ponadto zachęcam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, odczuciami, wrażeniami. Polećcie lekturę wybranej książki innym. Przekonajcie ich, że warto czytać!

 

Pamiętajcie, że pisanie często pomaga rozładować stres i odprężyć się, wyrzucić z siebie to, co w nas siedzi i nie pozwala odzyskać spokoju. Zajmijmy zatem ręce i myśli, nie dajmy się panice i nudzie, a twórzmy! Prace przesyłajcie przez dziennik do mnie w dowolnej formie literackiej. Najciekawsze wydamy w formie książeczki, gdy tylko znowu spotkamy się w szkole.

 

Jednym słowem jest co robić!? Pozdrawiam Was! Trzymajcie się zdrowo!

 

Alina Mańkowska

 


 

Szanowni Państwo,

w obliczu obecnej sytuacji zarówno grono pedagogiczne, jak i uczniowie stoją przed wieloma wyzwaniami. Zdajemy sobie sprawę, że odwołane lekcje i prowadzenie zajęć w trybie zdalnym to jedynie część problemów, które pociągnęła za sobą konieczna decyzja o czasowym zamknięciu szkół. Uczniowie są również pozbawieni dostępu do bibliotek i innych pomocy naukowych, co sprawia, że samodzielna praca w domu stanowi tym większą trudność.

Lektury pod ręką

Dlatego chcemy pomóc i wesprzeć nauczycieli i młodzież, a w szczególności tegorocznych maturzystów, w tym trudnym czasie. Udostępniamy dla wszystkich na 60 dni za darmo 13 tysięcy audiobooków i e-booków w Empik Go. Wśród nich w tej wirtualnej bibliotece znajdą Państwo większość lektur obowiązkowych i uzupełniających dla klas licealnych w formie książek elektronicznych oraz w formie książek do słuchania a także dodatkowe opracowania jako podcasty "Ale co chodzi?", które ułatwią zrozumienie wątpliwych kwestii i będą nieocenioną pomocą przy nauce do egzaminów.

Jak uzyskać dostęp do wirtualnej biblioteki?

To bardzo proste. Wystarczy wygenerować kod aktywujący usługę Empik Premium na stronie: https://www.empik.com/czas-w-domu a następnie postępować według instrukcji. Kolejny krok to pobranie na smartfon, tablet bądź czytnik ebooków Inkbook aplikacji Empik Go. Dzięki niej będzie można przeglądać całą ofertę (sekcja „dostępne w Empik Premium”) i czytać ebooki oraz słuchać audiobooki w dowolnym momencie.

Zachęcamy Państwa do przekazania informacji o bezpłatnym dostępie do lektur nauczycielom oraz rodzicom na przykład za pośrednictwem systemu Librus. Mamy nadzieją, że nasza inicjatywa spotka się z ich dużym zainteresowaniem jako ta, która wychodzi naprzeciw aktualnym wyzwaniom i potrzebom w całym procesie edukacji. To ważne, by w okresie zamknięcia szkół każdy uczeń mógł korzystać z biblioteki bez ograniczeń, a nauczyciele mogli kontynuować przerabianie zaplanowanego materiału. Dziękujemy za pomoc.

Pozdrawiamy, życząc dużo zdrowia
Zespół Empik